Mazais "Nelietis" un Porsche 550 Spyder

Mazais "Nelietis" un Porsche 550 Spyder

Džeimss Dīns bija ne tikai daudzsološs piecdesmito gadu aktieris, bet arī ļoti talantīgs autosacīkšu braucējs.

Mazais nelietis


Džeimss Dīns bija ne tikai daudzsološs piecdesmito gadu aktieris, bet arī ļoti talantīgs autosacīkšu braucējs no Kalifornijas. Laika posmā no 1955. gada marta līdz septembrim viņš ar savu Porsche 356 un savu atraktīvo braukšanas stilu:
1. posma sacīkstēs Palm Springsā ieguva 2. vietu,
2. posmā Beikersfīldā viņš finišēja 3. vietā,
3. posmā Santa Barbarā, nefinišēja. Savukārt Santa Barbarā Dīns ievēroja Porsche 550, kas pārsteidza ar savu ātrumu, un pārrunājot ar tās braucēju Džonu Porteru, kas izcīnija 3. vietu,
āķis bija lūpā un Dīns pārdeva savu Porsche 356 Speedster un iegādājās vienu no jaunajiem Porsche 550 Spyder. Plāns bija izmēģināt jauno auto jau nākamajās sacīkstēs Salinasā.
1955. gada 21. septembrī viņam piegādāja janu 550 Spyder (šasijas numurs 550-0055).

Nākamo nedēļu laikā, Dīns izmēģinot auto iespējas, iekļuva vairākos ceļa negadījumos, par ko liecināja jauniegūtās "rētas" uz Spyder virsbūves. To arī apstiprina tā laika pieejamās fotogrāfijas. Izsisti pagrieziena rādītāji, bojāts priekšējais pārsegs,  kā arī vēl viena no pamanāmākajām buktēm aizmugurē, kuru Dīns ieguva griežot saulītes Mulholland Drive un saduroties ar neskaitāmām atkritumu tvertnēm. Līdz ar to ierodoties uz pirajām sacensībām auto bija apburzīts no visām pusēm. 

Tā kā Džimijs vēl nebija ieguvis patstāvīgo CAL Club licenci viņš devās pie mākslinieka Dīna Džefrisa, kurš uz durvīm un motora pārsegiem uzzīmēja Dīna pagaidu sacīkšu numuru "130". Džefrijs piezīmēja arī ‘Little Bastard’ iesauku aizmugurē virs numurzīmes apgaismojuma.  ‘Mazais nelietis’ bija iesauka, kuru Džeimss Dīns ieguva pēc tam, kad Džeks Vorners (Warner Bros) savulaik Džimiju bija nosaucis par mazo necilvēku, kad Džimijs atteicās aizvākt savu dzīvojamo namiņu no Warner Bros piederošā zemes gabala.

1955. gada 30. septembrī Dīns kopā ar mehāniķi un draugu Rolfu Vutherihu devās uz pirmajām sacīkstēm Salinasā. Aiz viņiem ar Ford pikapu sekoja Bils Hikmens un Sanfords Rots. Nonācis uz šosejas, Dīnu pārsniedzot atļauto ātrumu apturēja Policijas patruļa, kas izrakstīja soda kvīti.  Pēc tam Dīns un Vuterihs turpināja ceļu pa 466 ceļu un tuvojās Diablo kalnu pārejai. Viņiem pretī braucošais students Donalds Turnspīds ar savu 1950. gada Ford Custom, braucot, pret rietošo Sauli iespējams iebrauca pretējā joslā un izraisīja sadursmi ar Dīna Porsche Spyder. Sadursmē vissmagāk cieta auto vadītāja puse, uzvietas nogalinot Dīnu. Rolfam Vuterihsam paveicās, viņš tika izmests no auto,  un tika cauri ar neskaitāmiem nobrāzumumie, lauztu žokli un kāju. Donalds Turnspīds guva salīdzinoši vieglas traumas, un tā kā Policija īsti neguva pierādījumus par viņa iespējamo vainu, viņš netika apsūdzēts par avārijas izraisīšanu.

Pēc negadījuma,  atlikušo auto vraku no apdrošināšanas sabiedrības izpirka Dr. Viljams Ešrihs(Dr William Eschrich), kurš 1957. gada pavasārī Pebble Beach sacensības piedalījās ar savu Lotus IX No 159, kuram bija uzstādīts jauniegūtais 547 tipa Porsche dzinējs (# 90059). Transmisija, stūres mehānisms, bremzes un citas mehāniskās detaļas no Dīna Porsche 550 tika atstātas rezerves daļās.

Virsbūves atliekas, tika atdotas Džordžam Barisam ceļa drošības šova eksperimentu veikšanas vajadzībām. Tāpat kā Holivudas filmās, Bariss radīja pārspīlētas filmiņas, kur fakti tika sajaukti ar izdomātām situācijām, kā rezultātā radās neskaitāmas leģendas par "Džeimsa Dīna lāstu", ka visi kas pieskaras Dīna auto vēlāk avarē vai cieš negadījumos.

Bēdīgi slavenā saikne starp Džeimsu Dīnu un Porsche 550 Spyder ilga tikai deviņas dienas, taču abu leģendas dzīvo vēl mūsdienās!

Informācija aizgūta no Type550.com

James Dean

James Dean

Citi raksti