'Porsche' autoražotāja īpašnieku iecienītākie auto modeļi

'Porsche' autoražotāja īpašnieku iecienītākie auto modeļi

Vācijas auto ražotāja "Porsche" īpašniekiem – Ferdinandam Porše un vēlāk viņa pēctečiem – pēdējos 75 gados ir bijusi unikāla iespēja radīt pašiem savus sapņu auto un dalīties ar tiem ar auto entuziastiem visā pasaulē, stāsta "Porsche centrs Rīga" vadītājs Ivars Norvelis.

Vācijas auto ražotāja "Porsche" īpašniekiem – Ferdinandam Porše un vēlāk viņa pēctečiem – pēdējos 75 gados ir bijusi unikāla iespēja radīt pašiem savus sapņu auto un dalīties ar tiem ar auto entuziastiem visā pasaulē, stāsta "Porsche centrs Rīga" vadītājs Ivars Norvelis.
Ģimenes uzņēmuma ikoniskāko modeļu izstrādē piedalījušies visi Ferdinandi Porši – gan pats Ferdinands Porše, gan viņa dēls Ferdinands "Ferijs" Porše, kas pārņēma "Porsche" vadību pēc tēva nāves 1951. gadā, un, protams, Ferdinands Aleksandrs "Butsijs" Porše, kompānijas dibinātāja mazdēls un "911" modeļa dizaina autors.
Šobrīd uzņēmuma padomi vada Ferdinanda Poršes mazdēls Volfgangs Porše, kura kolekcijā ir gan klasiskie 50. gadu modeļi, gan jaunākie 2000. gados no "Porsche" rūpnīcas konveijera Cufenhauzenē noripojuši eksemplāri.
"Porsche" oficiālais pārstāvis Latvijā SIA "Baltijas sporta auto" piedāvā iepazīties ar Porše ģimenes vīriešu iecienītākajiem sava zīmola auto modeļiem.
Ferdinands Porše un viņa "Type 64 #3"
Kompānijas un dinastijas dibinātājs Ferdinands Porše kā pirmo auto, kas vēlāk ieguva "Porsche" nosaukumu, izstrādāja "Type 64 #3". Tas sākotnēji bija izgatavots 1500 kilometru sacensībām Berlīne-Roma, kas bija paredzētas 1939. gada septembrī, taču tās izpalika, jo sākās Otrais pasaules karš.
Šis auto bija īpašs un ar to brauca gan pats Ferdinands Porše, gan vēlāk viņa dēls Ferijs. Pēc tam, kad 1946. gadā bija jau reģistrēts "Porsche" kā autobūves uzņēmums, Ferijs pašrocīgi uzlika uzrakstu "Porsche" uz "Type 64 #3". Jāpiebilst, ka pavisam tika izgatavoti trīs šādi automobiļi, no kuriem līdz mūsdienām saglabājies viens.
2019. gada "Porsche Type 64#3" bija izlikts "Sotheby's" izsolē ASV ar sākuma cenu 13 miljoni dolāru, taču unikālais auto tomēr netika pārdots. Tas joprojām ir atrodamas izsoles nama mājaslapā, kur tiek novērtēts ar summu 19–22 miljoni ASV dolāru.
Jāatzīmē, ka tiek uzskatīts, ka bez "Type 64" nebūtu ne "356", ne "550", ne "911" modeļu. Šie ir auto, kas ir daļa no uzņēmuma leģendas.
Ferijs Porše un viņa sapņu auto
Pēc sava zīmola un uzņēmuma dibinātāja došanās aizsaulē, "Porsche" uzņēmuma vadība nonāca viņa dēla, arī Ferdinanda, rokās. Porše jaunāko iecauca "Ferijs", lai atšķirtu tēvu un dēlu.
Ferijam pieder arī slavenais izteiciens: "Sākumā es paskatījos apkārt un nevarēju atrast automašīnu, par kuru sapņoju: maza, viegla sporta automašīna, kas efektīvi izmanto enerģiju. Tāpēc es nolēmu to uzbūvēt pats."
Darbs pie viņu sapņu auto, kas rezultējās "Porsche 356/1", sākās 1947. gadā. Bija izgatavots tikai viens šā modeļa eksemplārs, ko var redzēt "Porsche" muzejā Štutgartē.
1950. gados bija uzsākta arī sērijveida šī modeļa ražošana. "356" modelis bija pieejams uzreiz trīs – "Coupé", "Speedster" un "Convertible" - variantos. Kopumā līdz 1965. gadam bija izgatavoti apmēram 76 000 "Porsche 356" eksemplāri.
"911" modeļa "tēvs" Ferdinands Aleksandrs Porše
"Porsche" DNS nav iedomājams bez "911" modeļa, kas šogad svin 60. gadu jubileju. Šī ikoniskā dizaina autors ir Ferdinanda Porše vecākais mazdēls Ferdinands Aleksandrs Porše, kas bija pazīstams ar iesauku Butsijs ("Butzi"). Viņš "Porsche" komandai pievienojās 1958. gadā, savukārt 1972.gadā viņš nodibināja "Porsche Design Studio".
Plaši pazīstamais sarkanais "911" modelis tika uzbūvēts 1964. gada oktobrī kā viens no pirmajiem sērijveida modeļiem "Porsche" sporta automašīnai. Tolaik tas bija pazīstams ar nosaukumu "901" un kopumā bija izgatavoti 82 eksemplāri. Modelis drīz bija pārdēvēts par "911", jo franču autoražotājs "Peugeot" paziņoja, ka tam pieder tiesības uz visiem auto nosaukumiem ar nulli vidū.
Porše mazdēls piedalījās arī sacīkšu auto, tai skaitā "Type 804 F" un "Porsche 904 Carrera GTS" dizaina izstrādē.
Volfganga Poršes sapņu garāža
Ferdinanda Poršes mazdēls, Volfgangs Porše, kas pašlaik ir uzņēmuma padomes vadītājs, gadu gaitā bija iesaistīts un ietekmējis daudzu "Porsche" modeļu izstrādi. Protams, ka viņam ir arī savi favorīti starp "Porsche", par kuriem viņš izstāstīja video intervijā:
Pusaudžu gados Volfgangs mācījās internātskolā un brīvdienās devās mājās. Tolaik Porše ģimenes sarunu galvenais temats bija topošais "911" modelis. Volfganga tēvs Ferijs Porše un brāļi pavadīja daudz laika, pārrunājot šo projektu.
Nav brīnums, ka Volfgangam šis auto ir īpašs. Jāsaka, ka pie saviem favorītiem viņš pieskaita nedaudz modernāko un jaudīgāko versiju, proti, 1993. gada "Porsche 911 Turbo S". Viņa garāžā šis modelis ir zaļā krāsā. Jāatzīmē, ka tas ir ļoti rets un ekskluzīvs spēkrats, jo pavisam kopā bija saražoti tikai 183 "993 Turbo S" eksemplāri.
Vēl viens Poršes favorīts ir "Carrera GT", kas cita starpā, slavena ar savu jaudīgo V10 dzinēju. Kompānijas dibinātāja mazdēls ir iecienījis arī "Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid". Tas ir auto, kas savam īpašniekam ļauj būt ļoti ātram uz ceļa un vienlaikus rūpēties par apkārtējo vidi.
Volfgangam mīļš ir arī "Porsche 356 America Roadster", kas bija radīts 1952. gadā speciāli Ziemeļamerikas tirgum. Jāsaka, ka 70 ZS četrcilindru dzinējs tiem laikiem bija gana jaudīgs.
Īpaša vieta Volfganga Poršes sirdī un arī garāžā ir 1962. gada "Porsche 356 Carrera 2000". Tā arī ir Poršu ģimenes vīriešu mīļākajā zaļajā krāsā. Par šo modeli Porše saka, ka tas ir ne tikai skaists, bet arī ļoti jaudīgs.
Raksts pārublicēts no Delfi.lv

Citi raksti