Willy’s Jeep vēsture - Militārie aizsākumi...

Ievadam:

Jeep leģenda aizsākās tālajā 1940 novembrī pašā Otrā Pasaules kara aizsākumos, gadu pirms ASV iesaistījās Otrajā Pasaules karā. ASV armijai tika piegādāts, neliels 4x4  prototips - Willys Quad. Tas bija aprīkots ar Willys “Go Devil” dzinēju, ko bija izstrādājis Delmar “Barney” Ross. 60 zs dzinējs ar 105 ft-lb. (142 N-m) @2000 rpm griezes momentu, kas piedalījās ASV armijas izsludinātajā konkursā. Konkurenti bija Bantams ar 83 un Ford 85 ft-lb griezes momentu. Willys Quad bija aizsākums vēlākajiem MB, CJ modeļiem un gala rezultātā arī Wrangler. Willys Quad pārtapa Willys MA modelī, kopumā ASV arimijai tika piegādāti 1500 automobīļi, liela dalā arī tika izmantoti Otrā pasaules karadarbībā.

 

Willys MB tika ražots no 1941 līdz 1945 gadam, Willys MB - brauc kur gribi, dari ko gribi, kas kara laika ieguva iesauku JEEP - Otrā Pasaules kara ikona. Kopumā tika saražoti ap 300 000 Willys MB. JEEPs tika izmatots visās ASV militārajās struktūrās, katrā divīzijā bija vismaz 144 Willys....

Ap 30% no visiem saražotajiem atomobīļiem, tika piegādāti Otrā pasaules kara sabiedrotajiem Anglijai un Padomju Savienībai.

 

Willys MB pēcnācējs bija M-38, kas ieguva ūdensizturīgu aizdedzes sistēmu un tika ražots no 1950 gada līdz 1951 gadam Korejas kara vajadzībām. Šī konflikta laikā M38 tika pārstrādāts M-38A1 modelī ar garāku bāzi, mīkstāku piekaru un jaudīgāku dzineju, un no kantaina ieguva apaļīgākas formas, kas tika ražots līdz 1962 gadam.

 

 

1941-1945 gads....

Willys-Overland MB saražoja: 361,339 (Nov. 18, 1941 - Sept. 21, 1945)

 

Willys MB(un Ford GPW) ir viens no pirmajiem masu ražotajiem militārajiem automobīļiem ASV, kas bija kara apstākļiem paredzēts, stantarizets kravu un cilvēku parvadāšanai.

 

Willys MB un Ford GPW modeļi ātri kļuva par pasaules slaveno Jeep ar standartizētiem parametriem: riepas 6:00x16; 60 zirgaspēki pie 4000 apgriezieniem, rezerves degvielas kannu, piekabes āķi, dzirksteles traucējumu novēršanas sistēmu, kolonas gaismu sistēmu,  lāgu atsperēm, kas piestiprinātas ar noslēgtiem, smērējamiem šenkeļiem.

 

Vēl pirms MB/GPW ražošanas uzsākšanas, ASV armijas vajadzībām tika prezentēts arī Amerikan Bantam Car Company prototips, ar nosaukumu “Blitz Buggy, kas kā pirmais tika apstiprināts par atbilstošu Armijas Tehniskās komisijas noteiktajiem parametriem(4x4, trīs pasažieriem, riteņu bāze līdz 75 collām, un sliedes platums max 47 collas, nolaižamais vējstikls, kravnesība 660 lb, griezes moments 115Nm, pašmasa massa līdz 1’300 lbs(590 kg).

Lai arī “Blitz Buggy” izpildīja augstāk minētās prasības, Bantam ražošanas jaudas nebija spējīgas nodrošināt ASV armijai nepieciešamo auto apjomu. Rezultātā ASV Armijas Tehniskā komisija uzrunājā Ford un Willys, kam bija pietiekošas ražošanas jaudas izstrādāt savus konceptus, kas apstiprināšanas gadījūmā īsā laikā varētu tikt ieviesti ražošanā.

Willys Overland izstrādāja Willys Quad, Ford savukārt izstrādāja Ford Pygmy un iepriekšs pieminētais Bantam ar BRC 60. Katra komānija piegādāja 1500 testa auto, ar izmainītu svara limitu līdz 2160 mārciņām. Uzsākot testa modeļu ražošanu tie ieguva jaunu aprevatūru Willys Quad - MA; Ford Pygmy - GP un BRC 60 - BRC 40. 1941 gada jūlija, Armijas Tehniskā komisija pieprasot Willys-Overland palielināt dzinēja jaudu, izmainīt dizainu, nosakot cenu (748.74 USD/vienību), pasūtīja vēl 16000 automašīnu.

 

Apvienojot dažas dizaina detaļas no Bantam un Ford konceptiem, Willys MA pārtapa par Willys MB, ar jaudīgāku dzinēju “Go Devil”, metinātu radiātora resti(kas tika nomainīta uz presēto radiātora resti 1942 gada martā). Saistībā ar pieprasījuma pieaugumu 1941 gada oktobrī, Armijas tehniskā komisija noslēdza līgumu ar Ford korporāciju, lai tā sadarbībā ar Willys Overland uzsāktu Willys MB analoga Ford GPW ražošanu. Otrā pasaules kara laikā Ford saražoja 280 000 automašīnas.

 

Agrākās un vēlākās versijas:

 

MA modeļiem un pirmajiem MB modeļiem aizmugures kreisajā pusē bija iepresēts Willys nosaukums. 1942 gada pavasarī Kara komisija nolēma aizliegt lietot uzņēmuma logotipu.

Iesākumā Willys bija katrā pusē atsevišķis logu tīrītājs, kas vēlāk tika modernizēta.

Pirmajām 3500 automašīnām tika izmantoi MA tipa vējstikli, kas atšķīrās ar stikla izmēru.

 

Pirmajiem  MB/GPW modeļiem tika uzstādītas tikai kolonas nakts redzamības gabarīta lampas, vēlāk uz priekšējā kreisā spārna tika uzstādīts lielāks papildus lukturis, kas nodrošināju labāku ceļa redzamību.

 

Priekšējie lukturi tika aprīkoti tā, lai vajadzības gadījuma tos varētu pavērst pret dzinēju, kas nodrošināja iespēju remontēt automašīnu tumšajā dienakts laikā.

 

1942 gadā MB/GPW ieguva kaujas tipa riepas, kas nomainīja iepriekšējās lietās un limētās riepas. Tā kā kaujas riepas bija cietākas, automašīnas ieguva saskrūvējama  tipa riepu diskus. Pateicoties cietākām riepām, radās iespēja bojātās automašīnas transportēt līdz remonta vietai.

 

Visām MB automašīnas tika aprīkotas ar lāpstu un cirvi, kas tika piestiprināts sānos šofera pusē, lai nepieciešamības gadījumā izmantotu kara laukā. 

 

Gan MB gan GPW ieguvā lielākus buferus un roktrurus, kas lieku noderēja bezceļu situācijās dodot iespēju stumt/parcelt auto. Automašīnas tika aprīkotas arī ar noņemamu brezenta jumtu.

 

Laika gaitā gan MB, gan GPW ieguva instrumentu paneli ar militāru dizainu(ēļļas spiediens; devielas daudzuma, ampermetra, ātruma un ūdens temperatūras rādītājiem), melnu fonu ar papildus apgaismojumu. 

Pazemināto ātrumu pārslēgi tika novietoti ātrumkloķim labajā pusē, kas aizsākumā bija novietoti kresajā pusē, kā Bantam konceptam.

 

 

Ar ko atšķīrās GPW no MB

Uz dzinēja bloka ir atšķirīgs marķējums MB(Willys) un GPW(Ford).

 

Pirmajiem GPW modeļiem automobīļa kreisajā pusē bija Ford logotips.

 

Atšķirīgi bija arī instrumentu nodalījumu vāki.  Atsšķīrās arī to atvēršanas pogas vietas, taisnistūra ar noapoļotiem galiem Ford un apaļu Willy’s.

Priekšējam buferim bija 3 caurumi: kurbulim pa vidu un mazāki caurumi abos bufera galos.

  

Aizsākumā Ford GPW būvēja uz iepirktiem rāmjiem, tie tika ražoti A.O. Smith Company Viskonsinā. A.O. Smith Company, kas  bija Willys Overland piegādātājs. Pieaugot ražošanas apjomam, Ford uzsāka rāmju izgatavošanu paši.

 

Lielākā daļa no automašīnas detāļām ir marķētas ar Ford skriptu “F”, lai neuzņemtos garantijas pār Willys ražotajjām automašīnām, jo abas automašīnas bija pilnīgi identiskas.

Marķējums bija nepieciešams, lai Armijas Tehniskais departaments nepieciešamības gadījumā varētu vērsties pēc garantijas remonta izpildes pie viena no ražotājiem.. 

 

Specifikācija

Pilna masa: 3,650 lb.

Garums: 132.25”

Platums: 55.5”

Augstums (ar tentu): 71.75”

Augstums (bez tenta): 52”

Riepu izmērs: 6.00-16

Max ātrums: 65 mph

Devielas tvertne: 15 gal

Nobrauktais attālums ar vienu bāku: 285 mi

Elektro sistēma: 6/12/24 neg

Transmisija: 3 ātrum + atakaļgaita (T-84)

Sadales kārba: 2 ātrumu modelis (Dana 18)

Priekšējais tilts: Dana 25

Aizmugures tilts: Dana 27

Garenbāze: 80” (203 cm.)

Cits: 2 daļīgs vējstikls, bez aizmugures durvīm

 

Dzinējs: 4-134 L Head Motor (463)

Dzinēja tips: L4-134 “Go-Devil” 

Cilindru skaits: 4

Tilpums: 134.22 CID (2199.53 cc)

Zirga spēki: 60 hp (45 kW) @ 4000 rpm

Griezes moments: 105 ft-lb. (142 N-m) @2000 rpm

Kompresija: 6:48:1

Vārstu sistēma: L-head