Militāro JEEP aizsākumi: 1940 gada vasara.

Papildus jauniem tankiem un kravas mašīnām, ASV armija atklāja nepieciešamību pēc neliela svara automobīļa, kas varētu veikt veiklu kareivju transportēšanu, un iespēju aprīkot ar nelieliem šaujamieročiem/ložmetējiem, kas varētu aizstāt motociklus ar blakusvāģi. 1940.gada 22.jūnijā Armijas artilērijas apakškomitejas tehniskā komiteja, aptaujāja sauzemes karaspēka virsniekus, lai sagatavotu nepieciešamo automašīnas specifikāciju:

 • Svars nedrīkst pārsnieg 1200 mārciņas (vēlāk palielināts līdz 1275 un vēlāk uz 1308)
 • Spējīgs pārvadāt 600 mārciņas kravu lauku apstākļos 
 • Garenbāze nelielāka par 75 collām (1 jūlijā palielināta līdz 80)
 • Augstums līdz 36 collām (1 jūlijā palielināta līdz 40 collam)
 • Klīrenss minimums  6.25 collas
 • 4x4 piedziņa ar divu ātrumu sadales kārbu, ar maksimālo ātrumu 50 mph uz ceļa un 2mph bezceļā
 • Stiprinājums 0.30 kalibra automātiskajam ierocim 
 • Pārvarēt stāvumu 45° slīpumu 40°
 • Kvadrāt veidīgu formu un nolaižamu vējstiklu. 
 • Sēdvietu 3 kareivjiem
 • Nakts redzamības gaismas

 

Tai pašā laikā, 1940 gada jūnijā augstāk minētās komitejas pārstāvji apmeklēja American Bantam Motor Car Company Batlerā PA. Bantam sadarbojās  Spicer kompāniju no Toledo, OH (kas ražoja 4x4 komponentes), lai pārveidot civilām vajadzībām paredzēto rodsteru Armijas prasībām. Bantams šīs automašīnas izstrādi bija uzsācis jau krietni pirms augsāk minētās specifikācijas izstrādes. Izstrādājot augstāk minēto specifikāciju, Bantam Armijai bija aizdevis savus testa modeļus. Bantam dizains un citas izstrādes tika iekļautas vēlākā Willys MB izstrādē.  

Balstoties uz Armijas specifikāciju un lielākoties balstoties uz Bantam izstrādēm, 1949.gada 11.jūlijā tika uzaicinātas 135 komānijs iesniegt piedāvājumu par 70 vieglā svara izlūkošanai un komandsastāva vajadzībām paredzētu automašīnu piegādi.

 

Militāro JEEP aizsākumi: 1940 gada rudens.

Līdz 1940.gada 23.jūlijam atsaucās tikai divas komānijas American Bantam un Willys-Overland. Par uzvarētāju tika atzīts American Bantam, ar kopējo līguma summu $171,185.75 (līdz $2500 par vienību), saskaņā ar Kara Departamenta budžetu. Lai arī Willys piedāvājums bija zemāks, bet lūdzā garāku piegādes laiku. Bentam komanda, ko vadīja Karls Probsts(Karl Probst), strādāja “24h dienaktī”, lai līdz 1940.gada 23 septembrim izgatavotu pirmo prototipu. 1940.gada 21.septembrī inženieris Haralds Krists(Harold Crist) veica pirmo testa braucienu. 23.septembrī Krists un Probsts ar šo prototipu(saukts Numur Viens, modelis MK I vai GPV) veica pārbraucienu no Butler, PA uz Camp Holabird, MD(aptuveni 270 miles), lai nodotu Arimijas testiem, nokavējot tikai pusstundu. 

Bantam prototipa dizains bija ar apaļiem spārniem un noapaļotu priekšējo daļu. Prototips uzreiz tika nodots testēšanai. Tika atklāti nelieli trūkumi, bet kopumā tika apstiprināta nepieciešamība pēc šadām automašīnām armijai. Testos ņēma dalību arī Willys un Ford, lai gūtu nepieciešamo informāciju un pieredzi, savu konceptu izstrādei. Armija veica papildus pasūtījumu uz papildus 68 automašīnu piegādi, no kurām 8 tika izgatavotas ar stūres iekārtu priekšas un aizmugures tiltam, ko izgatavoja apakšuzņēmējs Checker. Šā pasūtijuma ietvaros jau tika izgatavots uzlabots pirmā koncepta modelis Bantam BRC-60 vai Mk II.

Tai pašā laikā, baidoties no Bantam ražošanas kapacitātes iespējām, politiskā spiediena, un, lai Armija nebūtu atkarīga no viena piegādātāja, Willys un Ford tika uzaicināti piegādāt savus konceptus, 1940.gada 13.novembrī Willys piegādāja Quad prototipu un tam sekoja Ford ar prototipu Ford Pygmy, pirmā automašīna ar taisnu priekšējo radiātora resti. Abi augstāk minētie protoipi izskatījās kā tuvi radinieki Bantam protatipam, jo izstrādē tika Bantam izstrādātie rasējumi. ASV kongress uzstāja, ka patentam ir jāpieder valstij, lai Armija nepieciešamības gadījumā varētu tos izmantot. Bantam neiebilda, ka viņu izstrādes tika pilnībā kopētas. 

Periodā no 1940.gada jūlija līdz novembrim, tika mainīta specifikācija palielinot svara ierobežojumu uz 2160 mārciņām(Ford iespaidā).

 

Kā dzima armijas JEEP...

Īsi pirms Otrā Pasaules kara sākuma ASV uzsāka Armijas modrnizāciju.
Pēc spraigām diskusijām Armijas aprindās, kas... cik ... kad..., 1940.gada 14.novembrī tika pieņemts lēmums pasūtīt pa 1500 automašīnām no Bantam, Willys un Ford.

Testējot trīs piegādātos prototipus, katram bija savas priekšrocības un trūkumi, piemēram, Willys izstrādātajam prototipam - dzinējam “Go Devil” bija jaudas priekšrocības, bet tai pašā laikā tas pārsniedz noteiktos svara limitus. Veicot visu prototipu testus, izkristalizējās jauna specifikācija, kas tika ietverta nākamoajos konceptos. 

Līdz 1940.gada 17.decembrim Bantam piegādāja 69 papildus Bantam BRC-60, kas tika nosūtīti testēšanai uz dažādām Armijas vienība. Tika saņemtas pozetīvas atsauksmes un pieprasījums pēc papildus automāšinām, lai nomainītu esošos motociklus ar blakusvāģiem.

 

Militārā JEEP aizsākumi: 1941.gada pavasaris

Nākamo 1500 vienību piegādei bija jānotiek līdz 1941.gada 7.maijam. Bantam veica pirmo 52 džipu pegādi 1941.gada 31.martā, turpinot ražot 65 džipus dienā. 

Fords pirmo džipu izgatavoja 28.februārī, bet transmisijas piegādātāja Spicer Axle strādnieku streika dēļ kavējās gan Ford gan Bantam piegādes. Willys pēc atkārtotas skrūvju, uzgriežņu, šaibu svara pārvērtēšanas un samazinot divu slāņu krāsojumu uz vienu, spēja samazināt prototipa svaru līdz limitētajām 2160 mārciņām, bet kavējot piegādi līdz 1941.gada 7.jūnijam. Kompanijas šim pasūtījumam ražoja uzlabotos konceptus Bantam BRC-40, Ford GP un Willys MA, līdzīgus bet ne savstarēji aizvietojamus. 

Tai pašā laikā, ASV armija bija spiesta palielināt pasūtījumus saskaņā ar savstarpējās palīdzības līgumiem ar Eiropas valstīm, jo bija sācies Otrais Pasaules karš. Bantam oiegādāja 2642 BRC-40, 1553 Willys MA un 4456 Ford GP. 

Daļz no šiem džīpim tika piegādāta Anglijai, Padomju savienībai un citem sabiedrotajiem, kā arī ASV armijas vienībam no Aļaskas līdz Hawaii salām. Apvienojot šo automašīnu testus un specifikācijas tika izstrādāta kopēja specifikācija, lai uzsāktu masu ražošanu. 

Pieaugot pieprasījumam, savus konceptus un piedāvājumus iesniedza arī citas komānijas kā Chevrolet, Crosley, Davis un Kaiser, kastika iesaistīts kā apakšuzņēmējs 1941.gada Bantam liguma izpildē.

 

Militārā JEEP aizsākumi: 1941.gada Vasara-Rudens

Sākoties Otrajam Pasaules karam, vairs nebija laika turpināt testus ar trim komānijam, bet izvēlēties vienu piegādātāju. Iesākumā par uzvarētāju tika atzīts Ford GP, bet tad sākās skaļi protesti un kritika, ka koncepta aizsācējs Bantam un testos par labāku atzītais Willys tiek atstāti aiz strīpas. Kāpēc Ford Motor Co??? Politiskās korupcijas apvanotais Ford, tika aizstāvēts ar tā rīcībā esošajām ražošanas jaudām. Pēc plašās kritikas saņēmšanas par uzvarētāju tika atzīts Willys MA, pamatojoties uz jaudīgāku dzinēju. Papildus tika tika noteikts, kā galā modelim ir jāpārņem arī konkurentu modeļu atsevišķi elementi. 

1941.gada 23.jūlijā ar Willys tika parakstīts līgums par 16000 džipu piegādi par cenu $738.74 par vienību, kad tika apstiprināt gala specifikācija. 

Gala sepcifikācijā tika iekļauts: Armijas satndarta eklektrosistēma ar 2H akulumātoru, 40 amp ģenerātoru, un armijas gaismām. Tika atrunāts atrumkārbas, sadales kārbas, rokasbremzes ģeometriskā atrašanās vieta. Bāka tika palielināta līdz 15 galoniem, pievienots armijas tipa piekabes āķis. Tika iekļauti Ford GP dizaina elementi: četstrūra motora pārsegs, instrumentu panelis, aizmugurējā kuzova daļa, priekšas grīda un citi elementi.  Pārējie elementi palika no Willys MA koncepta. No šī apvienojuma radās gala modelis Willys MB(truck, 1/4 ton 4x4), kas uzsāka savu slavas gājienu Otrajā Pasaules kara laikā. Willys uzsāka MB modeļa ražošanu 1941.gada vasarā. 

16000 automašīnu Willys piegādāja līdz 1941.gada augusta beigām. 1941.gada oktobrī kļuva skaidrs, ka ar Willys ražošanas kapacitāti nepietiks pieprasījuma nodrošināšanai un būs jāpiesaista otrs ražotājs. Apmaiņā pret turpmākiem līgumiem, Willys sagatavoja pilnu rasējumu un specifikāciju dokumntāciju, lai ASV Parlaments varētu izsludināt konkursu par vēl viena ražotāja piesaistīšanu. 

Ford zaudēja koncepta konkursu, bet ražošanas jaudu kapacitātē viņi bija līderi ASV. 1941.gada 10.novembrī, Ford parakstīja līgumu par Ford GPW(GP plus Willys izstrādātā modifikācija). 

American Bantam nepamatoti, tika atstāts malā, kaut arī uz tā izstrādātā bāzes koncepta BRC-40s(saražots 2675 vienības)tika izstrādāts gala koncents, un Bantam bija atbilstoša ražošanas kapacitāte, kas spētu nodrošināt Armijas pasūtījuma izpildi. Bantam nēuzsāka citu džipu ražošanu nākotnē. Otrā Pasaules kara laikā, pēc ASV armijas pasūtījuma izgatavoja MBT džīpu piekabes.  

Kad tika notekta gala Armijas standartizēta MB/GPW ražošana, iepriekšs saražotie koncepti 1500 x3 tika pardoti sabiedrotajiem, daļa caur Čikāgas dīleri Berg, un daži eksemplāri palika arī ASV. 

 

Jeep ražošana Otrā Pasaules kara laikā...

Otrā Pasaules kara laikā tika saražoti 277896 Ford GPW un 335531 Willys MB. Ražošanas līgumi tika lauzti 1945.gada vasarā pēc Otrā Pasaules kara beigām. Pēdējais Ford GPW tika izražots 1945.gada 30.jūlijā, pēdējais Willys MB Toledo rūpnīcā 1945.gada 20.augustā.